Euribor izmaiņas un ietekme uz nekustamā īpašuma kredītiem: ko gaidīt nākotnē?

Daudziem hipotekāro kredītu ņēmējiem, kuru kredītlīgumi bija noslēgti ar mainīgo procenta likmi, ECB Eiropas Centrālā bankas (ECB) lēmums paaugstināt procentu likmes ievērojami palielināja ikmēneša atmaksājamo kredīta summu. EURIBOR kāpums iezīmēja ne tikai beigas ieilgušajam negatīvo procentu likmju periodam, bet arī pieejamiem hipotekāriem kredītiem.

Tomēr 2024. gada 6. jūnijā ECB pirmo reizi kopš 2019. gada nolēma samazināt procentu likmes, reaģējot uz mainīgajiem ekonomiskajiem apstākļiem.

Kādas šobrīd ir nākotnes prognozes un kā tas varētu ietekmēt pieprasījumu pēc hipotekāriem kredītiem?

Kā EURIBOR samazinājums ir ietekmējis hipotekāro kredītu tirgu Latvijā?

Pēdējā laikā novērotās nelielās EURIBOR likmju samazināšanās tendences ir radījušas nelielu optimismu tirgū. 2024. gada jūlijā pieauga arī izsniegto hipotekāro kredītu skaits, salīdzot ar to pašu periodu pirms gada. Tomēr pagaidām grūti prognozēt, kāda būs procentu likmju turpmākā samazinājuma dinamika, ko tiešā veidā ietekmē ECB cīņa ar inflāciju.

  1. Bildes apraksts

Ko gaidīt nākotnē?

“Luminor” bankas ekonomists Pēteris Strautiņš (TVNet) pauž, ka jaunu kredītu, gan iepriekš izsniegtu (ar mainīgajām likmēm) kredītu apkalpošana šobrīd kļūst lētāka, ja nemainās banku pievienotā likme.
Kopš EURIBOR pieauguma pieaug konkurence starp bankām, kas veicina bankas fiksētā uzcenojuma samazinājumu, līdz ar to pastiprinot EURIBOR likmju krituma pozitīvo efektu uz kredīta mēneša maksājumu.

Šobrīd likmes atkārtots samazinājums potenciālajiem hipotekāro kredītu ņēmējiem dod pārliecību, ka tirgus varētu atgriesties prognozējamā stāvoklī, un lielākie satricinājumi jau ir aiz muguras.

Bet, vai EURIBOR varētu samazināties līdz iepriekšēji vēsturiski zemākajam līmenim?

Banku speciālisti uzskata, ka visticamāk tas tuvākajā nākotnē nenotiks, jo noturīga inflācija liks ECB procentu likmi arī pēc samazināšanas turēt apmēram 2,5% līmenī. Šāds “zelta vidusceļš” varētu ļaut hipotekārajai kreditēšanai turpināties, vienlaikus nepalielinot inflācijas pieauguma risku.

Tomēr pastāv arī mazāk optimistisks viedoklis, tā “Signet Bank” investīciju analītiķis Voldemārs Strupka uzskata, ka EURIBOR likmei būt 4 – 5 % nevis 2 – 3 % diapazonā ir daudz lielāka varbūtība.

Lai gan EURIBOR likmes turpināsies samazināties, tirgus dalībniekiem jābūt gataviem iespējamām svārstībām arī turpmāk. Ņemot vērā ECB politiku un inflācijas dinamiku, izmaiņas procentu likmēs var ietekmēt gan esošos, gan topošos kredītņēmējus.

Tomēr kopumā procentu likmes kritums rada pozitīvu noskaņu tirgū. Tā ir situācija, kad uzmanīgi plānojot un izvēloties atbilstošus finansēšanas risinājumus, jau var izvērtēt ieguldījumu nekustamajā īpašumā.
Izmantotie avoti:

https://www.tvnet.lv/8087916/euribor-likme-kritas-vai-to-izjutis-ari-hipotekaro-kreditu-nemeji

  1. Žurnāls “ir”, 2024. gada novembris – decembris