+371 67228861
Pārzvanīt?
Kopš 2025. gada 1.janvāra, ieviešot divus atšķirīgus vērtējumus – universālo un fiskālo vērtību, Latvijā ir stājusies spēkā jauna kadastrālo vērtību sistēma. Šis Saeima pieņemtais lēmums ir pārtraucis ilgstošo kadastra vērtību iesaldēšanas periodu un iezīmējis valsts pārvaldes mērķi sakārtot nekustamā īpašuma nodokļu politiku, veicot kadastrālās sistēmas modernizāciju.
Tomēr šie jaunumi paši par sevi nenozīmē gaidīto kadastra vērtību prognozējamību vai mazāku nenoteiktību nekustamā īpašuma tirgū. Tas ir sākums ilgākam pārejas periodam, kuras laikā tirgus dalībnieki izmantos abas likmes, un pēc tā beigšanās – vienu kadastrālo vērtību.
Universālās vērtības noteikšanā izmantotas 2024. gadā apstiprinātās vērtību bāzes, nepārsniedzot 80% no vidējā nekustamo īpašuma cenu līmeņa laika periodā no 2012. gada 1. janvāra līdz 2022. gada 1. jūlijam. Universālā vērtība ir pietuvināta tirgus vērtībai.
Pārejas periodā universālo vērtību izmantos zemes likumiskās lietošanas maksas noteikšanai (piespiedu dalīto īpašumu gadījumā), grāmatvedībā un finanšu pārskatos.
Fiskālā vērtība ir paliks līdzšinējā apmērā, balstoties uz 2012. gada tirgus datiem, un to izmantos nodokļu, valsts nodevu un citi maksājumu valsts vai pašvaldības budžeta aprēķinam.
Ieviešot divas kadastra vērtības, valdība lēma, ka nekustamā īpašuma nodoklim 2025. gadā pieauguma nebūs, tāpat izskanēja piesardzīgas prognozes, ka arī ilgtermiņā, ieviešot jaunas, pārrēķinātas kadastrālās vērtības, straujšs nodokļa pieaugums nav gaidāms.
Tomēr joprojām pastāv daudz neskaidru faktoru, kas var ietekmēt nekustamā īpašuma tirgu vidējā un ilgtermiņā.
Kopumā, lai gan īstermiņā būtisks satricinājums nav gaidāms, ilgtermiņa ietekme uz tirgu būs atkarīga no tā, cik prognozējama būs nodokļu politika un vai valsts spēs nodrošināt pakāpenisku pāreju uz jauno sistēmu bez straujām finansiālām sekām īpašniekiem un investoriem.